OFERTA LICENCJI z dnia 27.10.2021 (składanie ofert bezterminowo)

Chemoutwardzalny kompozyt polimerowy z napełniaczem naturalnym i sposób jego otrzymywania

 

Przedmiotem oferty jest patent nr Pat.239496 pt. "Chemoutwardzalny kompozyt polimerowy z napełniaczem naturalnym i sposób jego otrzymywania".

Przedmiotem wynalazku jest chemoutwardzalny kompozyt polimerowy z napełniaczem naturalnym, powstającym jako odpad podczas przetwarzania nasion, w którym napełniacz naturalny stanowiący 1 - 70% masowych w stosunku do polimeru, zawiera rozdrobnione makuchy lniane jako odpad przemysłu rolnospożywczego w ilości do 100% masowych. Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób wytwarzania chemoutwardzalnego kompozytu polimerowego.

Zalety rozwiązania/Przewaga rynkowa:

  • Istotną nowością w proponowanym rozwiązaniu jest możliwość wytworzenia hybrydowego kompozytu z napełniaczem naturalnym w postaci zarówno włókien (np. lnianych), jak i cząsteczek w postaci proszku (makuchy lniane).
  • Sposób otrzymywania chemoutwardzalnego kompozytu w odróżnieniu od materiałów termoplastycznych nie wymaga stosowania podwyższonej temperatury w celu umożliwienia łączenia się cząsteczek polimeru z napełniaczem naturalnym.
  • W przypadku kompozytów chemoutwardzalnych napełniacz naturalny może być bezpośrednio dozowany do ciekłej żywicy, a zastosowany środek utwardzający w postaci amin, nie wymaga podwyższonej temperatury do zainicjowania procesu utwardzania.
  • Kompozyt może być wytwarzany w temperaturze otoczenia, co znacznie obniży koszty jego produkcji.
    Ponadto, w odróżnieniu od tworzyw termoplastycznych, ze względu na to, iż żywice występują głównie w postaci ciekłej, przedstawiona kompozycja z makuchami lnianymi może być stosowana do przetwarzania metodami ręcznymi, jak również metodą infuzji, metodą natryskiwania oraz wtrysku podciśnieniowego, tzw. RTM (Resin Transfer Molding).
  • W przypadku tworzyw termoplastycznych po wprowadzeniu napełniacza w postaci makuchów lnianych zaobserwowano efekt plastyfikacji, natomiast w przypadku tworzyw chemoutwardzalnych zaobserwowano, że wprowadzone rozdrobnione makuchy lniane mogą działać jako wzmocnienie i poprawiać sztywność żywic epoksydowych, czy poliestrowych.
  • Komercyjne wykorzystanie wynalazku obejmuje metodę produkcji kompozytu polimerowego o określonej funkcjonalności i właściwościach. Metoda wytworzenia chemoutwardzalnego kompozytu z napełniaczem w postaci rozdrobnionych makuchów lnianych pozwala wytworzyć materiał z dobrze zdyspergowanym przyjaznym dla środowiska napełniaczem naturalnym.
  • Otrzymany zgodnie z wynalazkiem chemoutwardzalny kompozyt polimerowy na osnowie żywicy epoksydowej charakteryzuje się korzystnymi właściwościami termomechanicznymi. Przykładem wynalazku jest kompozyt na osnowie żywicy epoksydowej wzmacniany tkaniną lnianą i zawierający od 2.5 do 10% mas. rozdrobnionych makuchów lnianych. Dodatek makuchów lnianych poprawił temperaturę zeszklenia oraz sztywność epoksydowych materiałów kompozytowych. Ponadto wprowadzenie taniego napełniacza naturalnego pozwoli zredukować cenę wytworzonego materiału.
  • Kompozycja przygotowana według sposobu może zostać zastosowana do wykonania odlewów lub przesycania napełniaczy włóknistych w procesie laminowania. Jako napełniacze włókniste można zastosować włókna naturalne, mineralne, szklane lub sztuczne w postaci długiej, ciętej lub tkanin i mat.
Potencjalni klienci:
Firmy z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, zajmujące się wytwarzaniem kompozytów wzmacnianych włóknami. Firmy zajmujące się produkcją włókien naturalnych i sztucznych.
 

Załączniki

Nazwa Opis Typ
kompozyt polimerowy z napełniaczem natur Chemoutwardzalny kompozyt polimerowy z napełniaczem naturalnym i sposób jego otrzymywania pdf