OFERTA LICENCJI z dnia 01.09.2021 (składanie ofert do 20.09.2021)
Hybrydowe kompozyty szybkowiążące do renowacji rurociągów, w tym naziemnych i podciśnieniowych
Przedmiotem rozwiązania jest hybrydowy kompozyt szybkowiążący, dedykowany do renowacji rurociągów, w tym rurociągów naziemnych oraz podciśnieniowych, rekomendowanych do stosowania przy transporcie wody pitnej.
Przełomowość produktu polega na tym, że uzyskiwana przez natrysk kompozytu powłoka ochronna wewnątrz rurociągu będzie wzmacniać jego konstrukcję (poprzez wykazywanie wysokiej sztywności obwodowej) przy jednoczesnych zachowaniu wysokiej elastyczności, dzięki czemu będzie ona odporna na zmiany temperatur i ciśnienia. Kompozyt będzie mógł być stosowany także w warunkach długotrwałego podciśnienia (w rurociągach podciśnieniowych).
Wyniki składające się na przedmiot komercjalizacji (udział Politechniki Poznańskiej: 11,93 %):
- zgłoszenie patentowe nr UPRP: P.424428 z 30.01.2018 pt. "Sposób wytworzenia kompozytu na osnowie elastomerów polimocznikowych, poliuretanowych i hybrydowych polimocznikowo-poliuretanowych o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej",
- zgłoszenie patentowe nr URPR: P.428737 z 28.01.2019 pt. "Sposób wytworzenia kompozytu na osnowie elastomerów polimocznikowych, poliuretanowych i hybrydowych polimocznikowo-poliuretanowych",
- wspólne prawo ochronne na słowny znak towarowy COVERLAN, nr UPRP: Z.513023,
- autorskie prawa majątkowe do utworu w postaci znaku słowno-graficznego – logotypu dla produktu o nazwie Coverlan.
Rozwiązanie stanowi wynik projektu nr POIR.04.01.02-00-0097/16 pt. "Hybrydowe kompozyty szybkowiążące do renowacji rurociągów, w tym naziemnych i podciśnieniowych".
Zalety rozwiązania/Przewaga rynkowa:
Główny potencjał rozwiązania to możliwość zastosowania opracowanych kompozytów do bezwykopkowej regeneracji rur wodociągowych, co pozwala w bardzo istotny sposób ograniczyć zarówno koszty, jak i czas modernizacji starych sieci wodociągowych bez konieczności wykonywania wykopów zwłaszcza w obszarach o gęstej zabudowie (centra miast), jak i w okolicach ważnych węzłów komunikacyjnych. Opracowane kompozyty hybrydowe nadają się do regeneracji wszelkiego typu rur: wykonanych z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PEHD), wzmocnionych szkłem żywic polimerowych (GRP), stali oraz żeliwa (prawdopodobnie również betonowych).
Potencjalni klienci: przemysł budowlany.