OFERTA LICENCJI z dnia 04.02.2021 (składanie ofert bezterminowo)

Sensor, zwłaszcza do akumulacji i ilościowego oznaczania katepsyn

Przedmiotem oferty jest patent nr PAT.210052 pt. "Sensor, zwłaszcza do akumulacji i ilościowego oznaczania katepsyn".

Przedmiotem wynalazku jest sensor, zwłaszcza do akumulacji i ilościowego oznaczania katepsyn. Katepsyny, czyli proteazy lizosomalne są enzymami, które pełnią ważną rolę w degradacji białek, w rozpadach komórek, w procesach hormonalnych, itp. W przypadku rozwoju nowotworu nasila się rozpad komórek i następuje znaczne zwiększenie stężenia katepsyn w płynach ustrojowych, na przykład w krwi. Zatem katepsyny są markerem nowotworowym. Dlatego istotny jest rozwój metod oznaczania katepsyn. Oznaczanie katepsyn staje się cennym narzędziem analizy medycznej. Podwyższone stężenia katepsyn wykryto w przypadku większości chorób nowotworowych.

Istotą wynalazku jest sensor, zwłaszcza do akumulacji i ilościowego oznaczania katepsyn korzystnie techniką powierzchniowego rezonansu plazmonów (SPI) . Sensor składa się z szkiełka (1) korzystnie typu BK7, na które nałożona jest warstwa złota (2), korzystnie o grubości 50 μm, korzystnie na podłożu chromu (3), następnie warstwa funkcjonalizowanego tiolu (4) korzystnie cysteaminy, a na nią warstwa cystatyny korzystnie białka kurzego albo stefiny (5), na którą nałożona jest siatka polimeru (6) dzieląca sensor na partycje.

Zalety rozwiązania/Przewaga rynkowa:
Akumulacja katepsyn następuje przez naniesienie kropli płynu ustrojowego na przykład osocza krwi, moczu, płynu mózgowo-rdzeniowego, limfy na powierzchnię sensora, na siatkę polimeru i spłukanie. Limit detekcji w przypadku oznaczania techniką powierzchniowego rezonansu plazmonowego (wersja Imaging) wynosi 0,1 ng ml-1 tj. około 4 femtomoli ml-1.
Sensor działa współpracując z urządzeniem do pomiarów techniką powierzchniowego rezonansu plazmonów w wersji Imaging (SPRI). Sensor kładzie się na pryzmacie urządzenia. W poszczególne pola sensora nakłada się wzorzec odpowiedniej katepsyny (np. katepsyny B) tak, aby uzyskać stężenia 0.5, 1.0, 1.5 i 2.0 ng/ml na poszczególnych polach zawierających dużą liczbę miejsc aktywnych np. 12 . Stężenia te odpowiadają prostoliniowemu odcinkowi krzywej kalibracyjnej katepsyn. Na wolne pola wyznaczone przez siatkę polimerową nakłada się próbkę osocza krwi. Przed nałożeniem osocze jest poddawane trzykrotnemu sączeniu np. przez bibułę filtracyjną o średniej gęstości. W przypadku próbek zawierających bardzo wysokie stężenia katepsyn, osocze jest rozcieńczane buforem fosforanowym o pH=7,4, tak aby otrzymany wynik mieścił się w zakresie krzywej kalibracyjnej (nawet 100 krotnie). Po upływie czasu interakcji (minimum 10 min.) biosensor płucze się dokładnie wodą i mierzy się sygnał SPRI. Na podstawie odczytanej różnicy pomiędzy intensywnością sygnałów SPRI przed położeniem próbki z katepsynami i po nałożeniu próbki odczytuje się stężenie katepsyn.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskuje się bardzo szybką analizę badanego materiału na stężenie katepsyn.

Potencjalni klienci:
Producenci aparatury i wyposażenia do badań klinicznych i diagnostycznych.

Opis patentowy: https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/pwp-details/P.384463?lng=pl

Załączniki

Nazwa Opis Typ
Sensor do ilośc. oznaczania katepsyn Sensor, zwłaszcza do akumulacji i ilościowego oznaczania katepsyn PDF